KOŚCIÓŁ
Wirtualne Muzeum Staniszowa
Otwórz szufladę - odkurz historię
Przedstawiamy wspaniale zrealizowaną panoramę sferyczną kościoła p.w. "Przemienienia Pańskiego" w Staniszowie.

Autorem panoramy jest Mariusz Micka, szef wydawnictwa kartograficznego JEL-KART, z siedzibą w Staniszowie, nr. 63/1
Copyright © 2013 Wirtualne Muzeum Staniszowa        kontakt: muzeumstaniszowa@op.pl
Proszę ogladać w trybie pełnoekranowym
                                                    Powojenna historia parafii
Świątynia z braku duszpasterza była nieczynna do roku 1954. Od tego roku pieczę nad nią sprawował ks. Adam Habrat, proboszcz z Mysłakowic k. Jeleniej Góry. Pod koniec lat 50. świątynia była kościołem filialnym cieplickiej parafii p.w. św. Jana Chrzciciela, administrowanej przez Księży Pijarów. Niektórzy członkowie tej wspólnoty zakonnej, jak księża: Maksymilian Adrych, Stanisław Klass, Zygmunt Woszczek, Józef Górszczyk, Edward Szajor i Bolesław Zając pełnili tu posługę religijną.
Adolf Andrejew
                                                                     Wprowadzenie
Decyzję o spisaniu monografii kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Staniszowie odkładałem w czasie już od dawna. Temat wydawał mi się zbyt poważny a moje umiejętności pisarskie i wiedza historyczna zbyt słabe.
Także źródłowe informacje archiwalne i ikonograficzne, dotyczące naszej świątyni, a będące w moim posiadaniu oraz te, dostępne w bibliotekach i zbiorach prywatnych moich przyjaciół i znajomych, nie dawały nadziei, że utworzą pełny, historyczny obraz dziejów tego niezwykłego, pełnego uroku kościółka. Słowa „niezwykłego” użyłem tu z pełną premedytacją. Sytuacja poprawiła się trochę, gdy dzięki uprzejmości Pt. Cyganów trafiła w moje ręce, wydana w roku 1894, w Jeleniej Górze broszura p.t.
“Mittheilungen über die evangelische kirchgemeinde Stonsdorf in der Zeit von 1844 - 1894 bei
Gelegenheit ihres 50 jährigen Jubiläums”
Marek Hachulski
Wspomnienia Księdza Zygmunta Jurczyka ,byłego mieszkańca Staniszowa.
      Rok 1954 do Staniszowa przyjeżdżał rowerem Ks. Adam Habrat, który opiekował się kościołem w Łomnicy, Mysłakowicach i Staniszowie. W Staniszowie za Ks. Adama było bardzo różnie. Ks. Adam Habrat był bardzo gorliwym kapłanem, o wielkim sercu. Pamiętam, że bardzo go wszyscy lubiliśmy, a nawet kochali, z utęsknieniem czekaliśmy na dzień ,w którym był w Staniszowie. Ze względu na trudną pracę kapłańską- był czas gdy Msza św. była odprawiana w języku łacińskim, przepisy liturgiczne surowe, Ksiądz mógł odprawiać Mszę św. tylko do południa. Obowiązywał post ścisły przed przystąpieniem do komunii w tym dniu nie można było jeść ani pić .....